oil.png

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2022-23, το ΓΕ.Λ. Παμφίλων θα συμμετάσχει στο εγκεκριμένο έργο eTwinning, Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), με συνεργάτες εκπαιδευτικούς από το Περιφερειακό Λύκειο Λιβαδιών Κύπρου, το Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης, το 3ο  Γυμνασίου Κορυδαλλού και το 9ο Γυμνάσιο Νίκαιας. Βασικός στόχος του έργου είναι η ενίσχυση της εξωστρέφειας του Σχολείου μας και η επικοινωνία, συνεργασία και υλοποίηση έργου με άλλα Σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου. Υπεύθυνοι του έργου είναι οι εκπαιδευτικοί Βρικέλλη Βασιλεία και Συναχείρης Χρήστος. Από το Σχολείο μας, συμμετέχουν στο έργο 11 μαθητές/τριες της Α΄και Β΄ Λυκείου.

Κεντρικό θέμα του έργου είναι τα Λιόδεντρα και το Λάδι, που παράγεται από τον καρπό τους, την Ελιά. Το θέμα αυτό επιλέχτηκε γιατί η Ελλάδα και η Κύπρος είναι δύο χώρες της Μεσογείου στις οποίες συναντάμε πάρα πολλά Λιόδεντρα, καθώς η Ελιά καλλιεργήθηκε από τα αρχαία χρόνια στις χώρες της Ανατολικής Μεσογείου. Στόχος μας είναι να αναδείξουμε τη συμβολή και τη μεγάλη σημασία των Λιόδεντρων, της Ελιάς και του Λαδιού, στην οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ιστορία του τόπου μας.