Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του ΓΕ.Λ. Παμφίλων στην Πέτρα, τον Μόλυβο και τον Μανταμάδο.

Πρώτος σταθμός της εκδρομής ήταν η Πέτρα. Εκεί, οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό της Παναγίας της Γλυκοφιλούσας και τον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου. Περιηγήθηκαν στα γραφικά σοκάκια της Πέτρας και θαύμασαν το σωζόμενο αρχοντικό της Βαρελτζίδαινας. Αφού απόλαυσαν το παραθαλάσσιο χωριό της Πέτρας, κατευθύνθηκαν προς το γραφικό Μόλυβο. Οι μαθητές/τριες ευχαριστήθηκαν την όμορφη ημέρα, το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας, το υπέροχο τοπίο της λεσβιακής γης, με την παραδοσιακή αρχιτεκτονική του Μολύβου. Περπάτησαν στα στενά σοκάκια του Μολύβου και είδαν τη Δημοτική Πινακοθήκη Μήθυμνας με την προτομή του λογοτέχνη Αργύρη Εφταλιώτη, στον προαύλιο χώρο. Τέλος, επίσκεψη πραγματοποιήθηκε και στον Ιερό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, με τη θαυματουργή εικόνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, στον Μανταμάδο. Η εκπαιδευτική αυτή ημερήσια εκδρομή, με τις όμορφες εικόνες και στιγμές, θα συνοδεύει για πάντα τους εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες.