Την Παρασκευή 28/4/2023 πραγματοποιήθηκε η ετήσια ημερήσια εκδρομή του Λυκείου μας, κατά την οποία επισκεφτήκαμε τα χωριά της Πέτρας και του Μολύβου, καθώς και τον Ταξιάρχη Μανταμάδου.

Περίπου στις 11:00, φτάσαμε στην Πέτρα, όπου μαθητές και καθηγητές επισκεφθήκαμε τον ναό της Παναγίας της Πέτρας, με τα 114 σκαλοπάτια σμιλεμένα στον βράχο, στην κορυφή του οποίου είναι χτισμένο το εκκλησάκι.

Αμέσως μετά, πήγαμε στον Μόλυβο, όπου θαυμάσαμε το μεσαιωνικό κάστρο και περιηγηθήκαμε στα σοκάκια του γραφικού χωριού.

Τελευταία στάση της εκδρομής ήταν η Ιερά Μονή Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μανταμάδου, όπου είχαμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε την θαυματουργή εικόνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ.

Η εκδρομή μας έγινε υπό ιδανικές καιρικές συνθήκες, κάτι που συνέβαλε στην μέγιστη απόλαυσή της από μαθητές και εκπαιδευτικούς. Είναι βέβαιο ότι αυτή η εμπειρία θα μείνει σε όλους μας αξέχαστη.

Από την μαθήτρια Μ.Τ.