Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές.

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής των μαθητών/τριών που πρόκειται να εγγραφούν στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη των Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2021-2022,

Θα πρέπει να αποσταλεί από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών τους (Α΄ Λυκείου, Β΄ Λυκείου) υπόδειγμα της Υπεύθυνης Δήλωσης που επισυνάπτεται, το οποίο θα πρέπει να συμπληρώσει χειρόγραφα εκείνος/η που ορίζεται κηδεμόνας για τις ανάγκες λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές και εν συνεχεία, να επιστραφεί στην σχολική μονάδα με κάθε πρόσφορο τρόπο.

Μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης ο έτερος κηδεμόνας, αν υφίσταται, πρέπει άμεσα να δηλώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο (είτε με αποστολή e-mail είτε με υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986) στον/στη Διευθυντή/ντρια των Γενικών Λυκείων ή Επαγγελματικών Λυκείων ότι εγκρίνει το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής αίτησης, όπως εκείνο έχει υποβληθεί.