Η 28η Οκτωβρίου 1940 αποτελεί μία από τις επίσημες αργίες του ελληνικού κράτους και τιμάται κάθε χρόνο από το σύνολο της επικράτειας. Η μέρα που σημάδεψε την Ελλάδα είναι συνδεδεμένη με τον πόλεμο του 1940 και έμεινε γνωστή ως η Επέτειος του «ΟΧΙ». Η 28η Οκτωβρίου αποτελεί, κάθε χρόνο, ημέρα μνήμης για όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες. Πιο συγκεκριμένα, η συμμετοχή συγγενικών μας προσώπων στον πόλεμο μάς προκαλεί τεράστια συγκίνηση.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, στις 27 Οκτωβρίου 2023, στο Σχολείο προβλήθηκαν με προσωπικό μόχθο των καθηγητών αλλά και των συμμαθητών/τριών μας παρουσιάσεις με σχετικές αναφορές επί του θέματος. Το μικρό θεατρικό, που παρουσίασαν οι μαθήτριές μας, τα ποιήματα που διαβάστηκαν από τα παιδιά, τα τραγούδια που ακούστηκαν καθώς και οι διηγήσεις για τη κατάσταση και το πόλεμο ξύπνησαν σε μεγάλους και μικρούς το αίσθημα της περηφάνιας, της τιμής και του σεβασμού για όλους όσοι θυσιάστηκαν για τη δική μας ελευθερία. Ακόμη, οι δραματικές  εικόνες των σκοτωμένων ηρώων μας ανακαλούν μνήμες και ιστορίες, που μας είχαν διηγηθεί αγαπητά μας πρόσωπα που βίωσαν το πόλεμο του 1940. Την επόμενη μέρα, 28η Οκτωβρίου 2023, η οποία είναι Εθνική Εορτή, τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Τα λόγια του παπά στην εκκλησία αλλά κυρίως η στιγμή της παρέλασης εις μνήμη των νεκρών αποτελεί τη πιο σημαντική στιγμή καθώς η συγκίνηση, η ευγνωμοσύνη που τρέφει ο καθένας μας αποδεικνύουν την αξία της ημέρας.

Χρύσα, μαθήτρια Β΄ Λυκείου Γελ. Παμφίλων

Δείτε την παρουσίαση της γιορτής ΕΔΩ