Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η ολοήμερη εκδρομή που διεξήχθη στις 19/4/2016.

Το ταξίδι ξεκίνησε από το πανέμορφο χωριό του Μολύβου. Τα παιδιά κάθισαν σε καφετέριες και απόλαυσαν τα ροφήματα καθώς και τα φαγητά τους με θέα την θάλασσα. Αγόρασαν σουβενίρς, κάνανε βόλτες στα στενά του χωριού και έφυγαν με ωραίες αναμνήσεις. Η επόμενη στάση μας ήταν στην Πέτρα, ένα εξίσου εξαιρετικό χωριό με πολλά αξιοθέατα. Οι μαθητές «σκαρφάλωσαν» στην εκκλησία της Παναγίας, με τα 113-114 σκαλιά για να την προσκυνήσουν. Δυστυχώς, δεν πρόλαβαν να την ευχαριστηθούν και πολύ, μιας και έπρεπε να συνεχίσουν στη γειτονική Άναξο. Τότε ήταν η ώρα του μεσημεριανού. Όλα τα παιδιά έχουν να πουν τα καλύτερα για εκείνες τις ώρες που πέρασαν εκεί. Αφού γεύτηκαν τα φαγητά, χόρεψαν και τραγούδησαν με όλη τους την ψυχή. Τελευταίος σταθμός ήταν ο Μανταμάδος. Καθηγητές και μαθητές επισκέφτηκαν την εκκλησία του Ταξιάρχη και απόλαυσαν τους μοναδικούς λουκουμάδες. Έπειτα, πήραν τον δρόμο του γυρισμού. Το καταπληκτικό ταξίδι έφτασε στο τέλος του.
Κανείς δεν ήθελε να τελειώσει αυτή η εκδρομή. Ήταν, πραγματικά, μία αξέχαστη εμπειρία.