Παραμονή της 28η Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή στο χώρο του σχολείου.

Αφού απονεμήθηκαν τα βραβεία και οι τίτλοι, ξεκίνησε η γιορτή που είχαν ετοιμάσει μαθητές και καθηγητές. Όλοι παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον την καταπληκτική αυτή προσπάθεια. Ποιήματα και πληροφορίες θύμισαν τα κατορθώματα των ηρώων εκείνων, που τους χρωστάμε την σημερινή μας ελευθερία. Φυσικά δεν μπορούσε να λείπει η χορωδία με τα τραγούδια της, τα οποία άφηναν ένα μήνυμα στο υποσυνείδητο κάθε μαθητή και δασκάλου.

Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η γιορτή της 28η Οκτωβρίου είναι ένας θεσμός που γίνεται κάθε χρόνο, κάνοντας κάθε Έλληνα να νιώθει περήφανος, τιμώντας τους συμπατριώτες του, οι οποίοι πολέμησαν κάτω από αντίξοες συνθήκες.

ΖΗΤΩ ΤΟ ΟΧΙ!